Kako da lakše podnesete promene u životu?

 

Živimo u vremenu ubrzanih i sveobuhvatnih promena. Menja se socijalno okruženje, priroda, naša biografija i fizička dimenzija. Transformišu se naše ideje, stavovi i sistemi vrednosti.

Ako se sve menja, zašto se mi opiremo promeni?

Kao ljudska bića, darovani smo kreativnim umom – moćnim alatom kojim oblikujemo svoju realnost. Njegova svrha nije samo da zamišlja, već i da nas pokrene na delovanje. A kada stvarnost koju smo stvorili prestane da nas podržava u rastu i razvoju, imamo sposobnost  i odgovornost – da je promenimo.

Našu ličnost oblikuje jedinstven obrazac ponašanja, misli i emocija. Taj obrazac je delom nasleđen, delom usvojen kroz odrastanje, a zatim oblikovan iskustvima koja nosimo kroz život. On određuje kako doživljavamo svet i kako utičemo na ljude i okolnosti oko sebe.

Osobine koje nas opisuju kao introvertne ili ekstrovertne, stabilne ili nestabilne, osetljive ili otporne, intuitivne ili racionalne – nisu uvek bile iste. Prolazimo kroz različite faze razvoja ličnosti: od detinjstva, preko raznih životnih prekretnica, sve do sadašnjeg trenutka – i dalje, do samog kraja života.

Svet se menja tek kada mi odlučimo da se menjamo iznutra.

Ako ne prevaziđete uspomene koje u sebi nose traume, tugu, stid, bol i patnju, ako ne oslobodite ono što vas je povredilo i što ste doživeli kao strašno i nepravedno — nikada nećete spoznati pun potencijal ni snagu svog uma.

Oslobađanje od starih obrazaca i prihvatanje novih, koliko god da su korisni, često ume da bude zbunjujuće. Svaka promena nosi dozu neizvesnosti, a neizvesnost ume da nas zaplaši. Kao ljudska bića, svi mi težimo sigurnosti, čeznemo za kontrolom. Ipak, kao svesna i razumna bića, pozvani smo da shvatimo jednu jednostavnu, ali izazovnu istinu: potpuna sigurnost ne postoji – osim u smrti.

Koliko god se trudili da zadržimo kontrolu, uvek će postojati trenuci, okolnosti ili ljudi na koje ne možemo da utičemo. I upravo u prihvatanju te istine, u spremnosti da pustimo — počinje naša unutrašnja sloboda.

U narednim redovima imate korake koji će vas voditi kroz proces promene:

✔ Kada je u pitanju novi početak, prvi korak je da što bolje upoznate sebe. Preispitajte svoje želje, kvalitete koje posedujete i pravac u kojem želite da idete. Potrebno je da sebi potvrdite da želite promenu i da mišljenje drugih ne utiče na vašu motivaciju i stavove. Ciljevi kojima težite moraju da budu jasni.
Povezan članak: https://snezananikolic.rs/povezite-se-sa-svojim-ja/

✔ Veoma je važno da ne budete previše strogi prema sebi i ne zahtevate više nego što ste sposobni da postignete. Pomeranje sopstvenih granica treba da ide postepeno, u skladu sa vašom prirodom, posebno ako težite visokom cilju. U suprotnom, možete da se suočite sa nerealnim očekivanjima koja mogu da vas dovedu do frustracije.

✔ Kada jasno definišete želju za promenom i znate šta želite da promenite, neophodno je da napravite strategiju. Najbolje je da sve stavite na papir kako bi vam bilo lakše da vizualizujete postignut uspeh. Takođe, važno je da postavite podciljeve i rokove za njihovo ostvarenje. Osetite strast prema svemu što radite, jer promena nije samo u vizualizaciji cilja, već u uživanju u samom procesu.

✔ Zona komfora je nematerijalno mesto gde se osećamo zaštićeno i prijatno, a napuštanje ovog prostora zahteva napor u testiranju mentalnih šema koje nisu uvek adaptivne.
Povezan članak: https://snezananikolic.rs/napustanje-je-ponekad-korak-napred/

✔ Napuštanje poznate zone može da izazove anksioznost, uglavnom zbog straha od neizvesnosti. Ako vidite samo negativne posledice promene, to može ozbiljno da ugrozi vaše samopouzdanje. Budite svesni da će vam se dešavati usponi i padovi. Čak i ako stvari ne idu kako ste planirali, to ne znači da treba da odustanete, već da stvorite nove mogućnosti i što pre ustanete nakon pada.

✔ Promena je individualni proces, a svaka osoba je priča za sebe. Zato izbegavajte poređenje sa drugima. Jedino što može da vam koristi je da znate da se uspeh uči i da možete da kopirate model ponašanja onih koji su već postigli ono što želite. Kada počnete da gubite motivaciju, nahranite svoj um pozitivnim mislima.
Povezan članak: Autohipnoza.

✔ Ograničavajuća uverenja su iracionalne misli koje vas sprečavaju da se menjate i ometaju vaš lični rast. Na primer: „To nije više za moje godine“, „Nikada mi tako nešto neće poći za rukom“. Oslobodite se ovih misli i dozvolite sebi napredak bez obzira na to koliko godina da imate!

✔ Preuzimanje odgovornosti znači da ste spremni da donosite odluke i razvijate sposobnost da u svakoj situaciji vidite nešto dobro. Tako ćete obezbediti duševni mir, što je ključ za otvaranje vrata uspeha. Kada postanete svesni da ste vi jedina osoba koja je odgovorna za sve što se događa, odbacujete mogućnost da budete žrtva. Odgovornost je uvek povezana sa akcijom, dok uloga žrtve paralizuje.

Povezan tekst: https://snezananikolic.rs/ok-je-reci-ali-kada-je-pravi-trenutak/

✔ Ako među vašim prijateljima ili porodicom nema nikoga ko vam može pomoći oko određenih stvari, razmislite o angažovanju profesionalnih trenera za lični napredak.
Povezan tekst: Life Coaching.

✔ Povežite se sa sobom i budite prisutni u svakom trenutku. Nalozi za promenu su već poslati univerzumu, iskustva iz prošlosti su vam poznata, a budućnost zavisi od akcija koje preduzimate sada.

✔ Nedostatak motivacije ili prevelika očekivanja mogu da utiču na proces promene. Svesnost o našim emocijama i učenje kako da njima upravljamo predstavlja odlučujući faktor u ličnoj transformaciji.

I za kraj nešto najlepše – citat Patrijarha Pavla:
“Pozvani smo da činimo saglasno svome zvanju onoliko koliko možemo i koliko nam je Bog dao. Ni manje, ni više. Ono što mi ne uspemo da učinimo, to ostaje da učini Gospod i nadopuni naše nedostatke“.

Podeli članak
Call Now Button