Kada se fizički povrediš, prvo odreaguješ na bol, a kada se bol malo umiri, nastaviš sa lečenjem rane. Znaš da ranu moraš da tretiraš da bi zacelila i ako želiš da sve bude u redu, važno je da pratiš proces zarastanja do samog kraja.
Isto se dešava i sa emocionalnim povredama. Verovatno ti je poznata ova vrsta boli.
Emocionalne rane su sva ona osećanja koja si doživeo u bolnim trenucima života, a nisi znao kako da ih razumeš i prihvatiš. Cena tog neznanja je nesvesno zatvaranje u izmišljeni zatvor u kom postaješ zarobljenik tih emocija.
Zato je potrebno da kroz rad na sebi naučiš kako da svoj način razmišljanja pretvoriš u mudrost da bi proživljeno iskustvo postalo impuls za tvoj lični napredak.
Da li stare emocionalne rane utiču na kvalitet novih relacija?
Kada samo želiš da zaboraviš svoje rane, one ostaju potisnute u tvojoj podsvesti i odatle utiču na tvoje misli, raspoloženje i ponašanje. Počinju da se javljaju afektivni nedostaci, možda još iz ranog detinjstva, ali svaki put kada „podigneš tepih pod koji si ih gurnuo“, oni se bude i pojačavaju.
Često primećuješ nedostatke kod partnera koji su vrlo slični tvojima. I tu leži zamka.
Kada se, na primer, upoznaju dvoje koji su mnogo patili zbog bivših ljubavi, imaju šansu da se opuste i otkriju da ljubav ne mora da bude patnja. Zašto da je ne iskoriste? Oboje su ranjeni na sličan način i stvaraju svet koji je refleksija njihove prošlosti.
Ali oprez! Kada se rane spoje, mogu oboje da odvedu još dublje u ponor.
Ako ne isceliš svoje stare rane, pre ili kasnije odnos počinje da puca. Nesigurnost, strahovi, ljubomora ili posesivnost izbijaju na površinu.
U tim trenucima, život ti šalje jasne poruke da, ako želiš da napreduješ, nešto moraš da menjaš. Ako prepustiš kontrolu štetnim emocijama, ne samo da će odnos stagnirati, već će vremenom postajati sve nestabilniji.
Zato u odnosima uzmi u obzir zakon ogledala – on može da ti otkrije važne informacije o tebi samom i o ranama koje još nisu postale deo tvoje isceljene priče.